Wspieraj naszą inicjatywę

KLIKNIJ TUTAJ, ABY WEJŚĆ NA STRONĘ INTERNETOWEJ ZRZUTKI i WESPRZEĆ NASZE PROJEKTY FINANSOWO

Projekt 14 czerwca powstał przede wszystkim po to, by przywrócić pamięć o Polakach – pierwszych ofiarach niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz, o męczeństwie i ofierze których na świecie mało kto już pamięta. W samym sercu Polski pamięć ta również zanika.

Chcemy stale dbać o pamięć Polaków męczonych i mordowanych we wszystkich niemieckich obozach koncentracyjnych, obozach zagłady.

Data „Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów” nie doczekała się dotąd odpowiednich, powszechnych obchodów. Została prawie zupełnie zapomniana. Naszym celem jest więc przywrócenie/ nadanie należnej jej rangi, w tym doprowadzenie do godnych państwowych uroczystości, szczególnie w miejscach, które bezpośrednią łączą sie z tą datą – w Tarnowie i Oświęcimiu. Czy wiesz, że w ostatnim roku tylko garstka osób przybyła na coroczne obchody tego święta na terenie byłego obozu ?

14 czerwca 1940 roku wyruszył z Tarnowa pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Stanowiło go 728 Polaków, głównie młodych ludzi zaangażowanych w działalność niepodległościową oraz przedstawicieli lokalnych, polskich elit. To wówczas rozpoczął działanie ten największy niemiecki obóz zagłady. A I Transport do KL Auschwitz – to symbol początku martyrologii Polaków w niemieckich obozach.

Kto zna datę 14 czerwca 1940 r. ?
Byli polscy więźniowie wywalczyli w roku 2006, po wieloletnich staraniach, aby 14 czerwca był obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci. Ilu naszych rodaków słyszało o tym święcie narodowym ?

Tymczasem KL Auschwitz kojarzony jest na świecie jedynie z holokaustem Żydów. Nieliczni żyjący polscy więźniowie nieustannie słyszą pytanie – czy są Żydami?

żródło: google Arts & culture

Musimy bronić naszej historii, żeby inni jej za nas nie pisali. Wszyscy więźniowie I transportu już nie żyją. 14 czerwca 2020 r. obchodzić będziemy 80 rocznicę I transportu. Co roku obchodzimy jednak w tym dniu Narodowy Dzień Pamięci. Czas dać świadectwo prawdy o początkach KL Auschwitz, zapomnianych polskich ofiarach i bohaterach tego potwornego miejsca założonego przez Niemców dla Polaków.

Jak możesz wspierać projekt 14 czerwca?

Przede wszystkim: bądź z nami 14 czerwca podczas obchodów tego ważnego wydarzenia w Tarnowie i na terenie obozu KL Auschwitz!
Jeśli posiadasz samochód, staraj się wziąć jak najwięcej ludzi ze sobą.

Media:

Każdemu przedsięwzięciu tego typu jest potrzebny rozgłos medialny. Bardzo prosimy zatem o nawiązanie współpracy z nami każdą redakcję, której cele jakie przyświecają naszej działalności także są bliskie. Niezależnie od efektów takiej współpracy, sami musimy pełnić rolę medium.
Udostępniajmy na naszej stronie ważne informacje, ulotki (link) i zachęcajmy wszystkich sympatyków do drukowania oraz udostępniania ulotek w każdym miejscu kraju (lub poza krajem – istnieje ulotka w języku angielskim).

Współpraca z twórcami i nie tylko:

Prośba do twórców: jesteś muzykiem, artystą, pisarzem, grafikiem? Świetnie, zapraszamy Ciebie – dołącz się z twoją pracą tematyczną do naszego codziennie powiększającego się grona kreatywnych ludzi (prześlij na kontakt@14czerwca.pl). A może masz jeszcze większe aspiracje – zrób wernisaż, koncert… wszelkie inicjatywy są mile widziane, prześlij nam informację żebyśmy mogli udostępnić Ci materiał do ewentualnego wykorzystania.
A jeśli nawet nie posiadasz żadnych takich talentów… jest mnóstwo projektów, w których na pewno się przydasz – pierwszy krok to napisanie i przesłanie do nas e-maila na kontakt@14czerwca.pl lub zgłoszenie się w wiadomości na Facebooku. Każdy się przyda!

Media społecznościowe:

Udostępniaj nasze materiały w mediach społecznościowych – bo tylko w ten sposób uzyskamy wystarczający zasięg, aby osiągnąć nasz cel.

Znajdż nas nas w internecie
na www.14czerwca.pl,
na Facebooku
lub na Youtubie

Finansowe wsparcie

Oczywiście możesz nas wspierać także finansowo.
Organizacja licznych projektów, wymaga, jak każde realne przedsięwzięcie, także wkładu finansowego.

Na co chcemy wykorzystać te środki?

  • godne potraktowanie ostatnich żyjących świadków tej hekatomby – trzeba opłacić dojazd, noclegi, wyżywienie.
  • sfinansowanie reklam, które chcemy zamieścić w każdym większym mieście w Polsce a także ulotek, bannerów, a nawet – w przyszłości – reklam radiowych i telewizyjnych
  • zabezpieczenie obchodów. Ponieważ temat jest, niestety, wykorzystywany także politycznie, staramy się zabezpieczyć przebieg przed wszelkimi prowokacjami.
  • dofinansowanie różnych projektów i inicjatyw, które będą powstawać przez cały rok lub w dzień samej rocznicy- święta. Informacje o tych przedsięwzięciach staramy się publikować na bieżąco na naszej stronie internetowej, jak również w witrynie Facebooka.

Pamiętajmy, że były obóz Auschwitz (dziś Muzeum), to jest dla nas święte miejsce. Prosimy więc przede wszystkim o godne zachowanie, uszanowanie ciszy pod ścianą śmierci, godny strój jak i również szacunek do naszej polskiej flagi. Pamiętajmy, że odwiedzamy wielki cmentarz przesiąknięty krwią naszych Przodków, których trafiło tam według najniższych ustaleń – 150 tysięcy, z czego połowa zginęła. A ich prochy są tam rozsypane.

Nie pozwólmy, żeby data rozpoczęcia tragicznej historii tego obozu odeszła w zapomnienie – dajmy świadectwo, że obóz KL Auschwitz był założony dla Polaków i pierwszymi ofiarami tego niemieckiego obozu byli Polacy! Szanując pamięć o wszystkich ofiarach – nie wolno nam zapominać o Polakach.

Wspieraj naszą Zrzutkę!

Ginąc pod Ścianą Śmierci wołali:
Polska się o nas upomni!

Zatem – do dzieła!